Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

4 rady, jak uniknąć wpadki przy wyborze fotografa ślubnego

4 rady, jak uniknąć wpadki przy wyborze fotografa ślubnego

Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego? Czym kierować się podczas wyboru? Czy zawierać z nim umowę? I na co zwracać uwagę w ofercie? To tylko kilka kwestii, o których opowiem w swoim artykule.

author box img

Cezary Dziejma

Zaktualizowano: 14 kwietnia 2021 14.04.2021 Czas lektury: 2min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 68197 Firm Budujących Domy blisko Ciebie

Autor: ArtFoto Studio

Sprzęt fotograficzny to nie wszystko

Obecnie każdy z nas ma aparat przy sobie – w swoim telefonie. Producenci, reklamując swoje smartfony, często zapominają wspomnieć, że zdjęcia reklamowe (jeżeli rzeczywiście były wykonywane aparatem w danym telefonie) były wykonywane przez fotografa z wieloletnim doświadczeniem. I o ile łatwo jest wykonać dobre zdjęcie w dogodnych warunkach, o tyle w sytuacji trudnego oświetlenia już jest problem ze złapaniem ostrości, z poruszonym zdjęciem lub brakiem czytelności.

Dobry fotograf często ma odpowiednie doświadczenie i sprzęt – pierwsze pozwala na optymalne wykorzystanie tego drugiego, aby uzyskać przepiękne zdjęcia.

Sukienka czy fotograf?

Jako fotograf rozumiem chęć wyboru jak najpiękniejszej sukienki ślubnej, w końcu ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu każdej kobiety. Warto jednakże pamiętać, że ten dzień szybko minie, a zdjęcia pozostaną na lata jako niezapomniana pamiątka. Dlatego do wyboru fotografa także należy poświęcić trochę czasu, w tym przejrzeć jego portfolio, zadzwonić i porozmawiać z nim.

Atmosfera na zdjęciach jest bardzo ważna, tu nie ma miejsca na negatywne emocje. Ważne są uśmiech i pozytywna energia, które wbrew pozorom są widoczne na zdjęciach.

Fotograf ślubny – z umową czy bez?

Oczywiście z umową. Uczciwe umowy zawsze są po to, aby chronić obydwie strony. Zobowiązuje ona fotografa do wywiązania się z określonej liczby zdjęć i dotrzymania terminu, tak obecności w dniu ślubu, jak i dostarczenia zdjęć w określonym czasie. Zaś zleceniodawcę zobowiązuje do określonej płatności za wykonaną z góry ustaloną usługę.

Dogadywanie się bez umowy jest ryzykowne dla obu stron. Od znajomych i klientów, którym zdarzyło się korzystać z usług innego fotografa. Wiem, że zdarzały się przypadki, gdy fotograf w ostatniej chwili zmieniał warunki, żądał dodatkowej płatności lub kończył pracę przed oczepinami (w przypadku reportaży ślubnych).

Oferta fotografa

Cena nieodłącznie łączy się z ofertą. Wiadomo, że im bogatsza oferta, tym cena rośnie. Przy wyborze fotografa powinniście ustalić, czego oczekujecie (liczba zdjęć, plener w ten sam dzień czy w inny i gdzie, a może sesja narzeczeńska…?).

Reportaż ślubny może być różnorodny – jedne pary wolą zacząć go od razu od mszy, ewentualnie od błogosławieństwa, inne od przygotowań. Dodam, iż nie warto rezygnować ze zdjęć z przygotowań, bo to wtedy widać całą magię, gorączkową krzątaninę, lekki stres i twarz pełną emocji. Są to niesamowite chwile, które warto upamiętnić.

Dodano: 14 kwietnia 2021 Zaktualizowano: 14 kwietnia 2021

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco